Ara
  • LIFEON BLOG

SPOR ENGEL TANIR MI?


Sporun hayatımızda şüphesiz birleştirici, yapıcı ve sosyalleştirici bir etkisi vardır. Spor bedensel iyileşme kadar ruhsal doyum da sağlar.


Peki paralimpik oyunlar nedir?

Olimpiyat oyunları ile beraber yapılan ve paralel oyunlar anlamı taşıyan paralimpik; ‘paralel’ ve ‘olimpik’ kelimelerinin birleşiminden oluşuyor. Paralimpik oyunlar, çeşitli engelli gruplarından sporcuların katıldığı çok sporlu etkinliktir.

Türkiyede paralimpik sporları adı altında: Alp disiplini, binicilik, biatlon, bisiklet, boccia, futbol, goalball, judo, kano, kürek, kuzey disiplini, masa tenisi, oturarak voleybol, para atıcılık, para atletizm, para badminton, para buz hokeyi, para dans, para halter, para yüzme, para okçuluk, snowboard, taekwondo, tekerlekli sandalye basketbol, triatlon, tekerlekli sandalye curling, tekerlekli sandalye eskrim, tekerlekli sandalye rugby, tekerlekli sandalye tenis gibi pek çok alanlarda spor branşı bulunup bu branşlarla ilgili pek çok sporcu vardır.Ülkemizde milyonlarca engelli vatandaş ve engelli sporcu bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarımızı çoğu zaman toplum tarafından dışlanırken yetersiz oldukları için pek çok imkana ulaşımının zor olduğunu görürüz. Oysa onlar eksik görülen her şeye rağmen kendilerinin en iyisi olmak için çabalarlar. Bir çok paralimpik sporcumuz sadece Türkiye'de değil farklı ülkelerde de bizi temsil etmekte ve gururlandırmaktalar.Paralimpik sporcular yaptıkları spor içerisinde verdikleri performans kadar psikolojik olarak da sağlıklı kalmak için çaba göstermek zorundalardır. Halen daha bazı sporlar estetik algısı için izleniyorken paralimpik spor branşlarının izleyici kitlesi bile beklenenin altındadır. Engelli vatandaşlara tanınan ayrıcalıkları önemsemeli, arttırmalı ve korumalıyız. Bizlere düşen sorumluluk engelli vatandaşların yeteneklerini boşa götürmemek, katılabilecekleri turnuvalardan onları haberdar etmek, sosyalleşmelerine yardımcı olmak, imkanlarını arttırmak ve umutlarını hep canlı tutmaktır.


Para-bisiklet adına çekilmiş bir belgesel şu şekilde başlıyor: ‘’Merhaba, ben Alex Zanardi, en büyük iyimser.’’ Motor sporlarının en büyük sahnesi Formula1’ de yarışmış, ardından CART’da bitime 13 tur kala yaptığı kazayla iki bacağını birden kaybetmiş bir iyimser Zanardi. Döndüğündeyse kendisi için üretilen özel araçla kalan 13 turu tamamlamayı ihmal etmemiş bir iyimser.’’ Aynı belgesel şu cümlelerle bitiyor:‘’Ben Alex Zanardi, 47 yaşından şanslı bir adam.’’ En büyük mağlubiyetlerini zafere dönüştürmeyi başarmış bu sporcular, yaşadıklarını bir son değil başlangıç olarak görüyor ve pek çoğumuzun aksine bardağın dolu tarafına odaklanıyor. Tıpkı yeni hayatına başlamaya hazırlanan Mwengi gibi.

Bu gibi olaylardan da çıkarılacağı üzere kişinin engeli doğuştan ve sonradan yaşanılan bir kaza ya da yanlış bir tedavi sonrasında da olabiliyor. İki durumun da ortak noktası var: pes etmemek, hayallerine ulaşmak için çabalamak, yarınlara umutla bakmak. Spor engel tanımamalı, doğabilecek her türlü engel de birlik olarak farklılıklarımızla sporu çeşitlendirmeli, ilhamı arttırmalı ve yarınları beraber inşa etmeliyiz.

Haydi bir de onların mesajlarına kulak verelim.


Büşra Ün (Paralimpik oyunlarına katılan ilk Türk kadın tenisçi)

"Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günü. Hepimizin tek bir isteği var. Sizlerle birlikte aynı ortamda olduğumuzun, sizlerle aynı dünyada yaşadığımızın farkına varın. ‘’Çünkü bizler için bunlar bir engel değil, sadece farklılık ve hayat farklılıklarla güzel."


Sümeyye Boyacı (Dünya şampiyonu paralimpik milli yüzücü)

"Engel bedende değil ruhtadır". Biz başardık siz de başarabilirsiniz."

Nazmiye Muslu Muratlı (Paralimpik oyunları ve dünya şampiyonu halterci)

"3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum. Ben bir olimpiyat ve dünya şampiyonu olarak kendime her zaman güvendim. Tüm engelli arkadaşlarımın kendilerine güvenmelerini istiyorum. ‘’Her zaman başarabiliriz deyip başarmamız gerekiyor."

Abdullah Öztürk (Paralimpik Oyunları şampiyonu masa tenisçi)

"Bugün 3 Aralık Dünya Engelliler Günündeyiz. Çevremizdeki bütün engellileri sporla buluşturmalıyız. Onlara gönülden destek vererek neler başarabileceklerine birlikte şahit olalım. Engel bedende değil, kalplerdedir‘’. Bunu sakın unutmayalım."

Barış Telli (Ampute milli futbolcu)

"3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyorum. Mehmet Işıtan Engelliler Okulu'nda öğrencilerin bana vermiş olduğu hediyeler için teşekkür ediyorum. Dünyaları sallayabilirsin, sana eksik olduğunu söyleseler bile."

Beytullah Eroğlu (Dünya şampiyonu paralimpik yüzücü)

"3 Aralık Dünya Engelliler ve Farkındalık Günü kutlu olsun. Ben engellerimi sporla, yüzmeyle yendim. Bunu ben başarabildiysem herkes başarabilir. Bütün engellileri evlerinden çıkıp spora davet ediyorum. Ben sporda hayat buldum, sizler de bulabilirsiniz."

Topluluklar arasındaki farklılıkları görmektense, farklılıklar arasında benzerlikleri görmeliyiz. Hareket etmek, spor yapmak isteyen kişi için hiçbir şey engel olmamalı,bu engel fiziksel ya da zihinsel olsa bile. Unutulmamalıdır ki her birey bir engelli adayıdır!

GENES Fzt. SILANUR BİLGİN

LifeOn Concept11 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

SPORDA YÜK YÖNETİMİ

Atletik yaralanmalar çeşitli spor dallarında yaygın olarak görülmektedir. Yaralanmalar, sporcu performans da düşüşlere, kuruluşlar için mali yüklere ve potansiyel olarak uzun vadeli sağlık sorunların