Ara
  • LIFEON BLOG

SPOR SALONLARINDA NEDEN FİZYOTERAPİST OLMALI ?


Bu soruyu yanıtlamak için ilk önce Spor Fizyoterapisti kimdir ve ne yapar bunu bilmemiz gerekiyor.


Spor Fizyoterapisti : profesyonel veya hobi olarak çeşitli spor branşları ile ilgilenen sporcuların veya bireylerin değerlendirilmesi, yapılan branşa özel çalışmalarla hazırlama, oluşabilecek yaralanmalara karşı önlemler alma, yaralanma sonrası tedavi ve rehabilitasyon, performansın geliştirilmesinde çalışan ve uzmanlaşmış sağlık personelidir.Spor salonlarına bireyler bir müsabakaya hazırlık amacıyla veya sağlıklı, fit ve düzgün bir vücuda sahip olmak için gitmektedirler. Aslında bu isteklere baktığımızda spor salonlarında neden fizyoterapist çalışması gerektiğini az çok anlıyoruz.

Spor salonlarında fizyoterapistler postür (vücut) değerlendirmeleri, yaralanmalara müdahale etme, kişilerin spor nedeniyle veya spor dışı nedenlerden dolayı oluşan ağrılarını giderme, daha verimli ve sağlıklı spor yapmalarını sağlamak amacıyla bulunmaktadırlar.

Hadi bu başlıkları detaylı inceleyelim.Değerlendirme ve Tedavi


Değerlendirme günümüzde birçok meslekte olduğu gibi fizyoterapistler için de çok önemlidir. Spor salonlarına gelen üyelerin geldikleri ilk gün vücut ve performans değerlendirmeleri yapılır ve bu değerlendirmeler neticesinde doğru egzersiz programı antrenörü ile birlikte belirlenir. Bu değerlendirmeler kişilerin; “bir postür bozukluğu var mı ?” ya da “herhangi bir bozukluğa yatkınlığı var mı ?” ve “şu an hangi seviyede çalışmaya başlanmalı ?” sorularını yanıtlamak için çok önemlidir. Bilinmelidir ki tüm bu cevaplar ışığında oluşturulacak programlar ile kişiler aktivitelerini daha kendilerine özgü, şüpheleri olmadan ve daha güvenli bir şekilde yaptıklarına emin oldukları için daha iyi geri dönüş alacaklar ve gelişim göstereceklerdir. Eğer kişinin bir duruş bozukluğu varsa buna yönelik egzersiz reçetesi oluşturulur ve fizik tedavi uygulamaları yapılır. Çünkü bu duruş-vücut bozuklukları yaptığınız spora, egzersize hatta egzersiz yoğunluğuna göre zamanla artabilir veya gelişiminizi engelleyebilir. Bu bozuklukların bir fizyoterapist tarafından belirlenip tedavi edilmesi hem daha iyi gelişmenizi hem de hayat kalitenizin artmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda yapılan ilk değerlendirmeler ve ilerleyen zamanda yaptığımız değerlendirmeler ile kişilerin ne kadar gelişim gösterdiği kolayca gözlemlenebilecek ve bu da kişilere elle tutulur bir olumlu veya olumsuz geri dönüş sağlayacaktır.


Yaralanmalara Müdahale Etme


Spor esnasında oluşabilecek yaralanmalarda anında müdahale çok önemlidir. Sakatlanmalarda anlık olarak yapılan doğru müdahaleler iyileşmeyi hızlandırdığı gibi kişinin daha az travma yaşamasını sağlar ve böylece aslında yaralanma olan bölgede daha az hasar meydana gelmektedir. Tabi bu müdahalelerin bu alanda eğitim görmüş biz fizyoterapistler tarafından yapılması gerekmektedir. Anlık yapılan doğru müdahalelerin bu olumlu etkisinin yanında bilinçsizce yapılan müdahalelerinde bir o kadar olumsuz etkileri olmaktadır.


“Çok ağrım var bu hafta antrenmana gitmedim”Özellikle spora yeni başlayan kişilerden duyduğumuz bu cümle düzenli spor yapan kişilerde de gördüğümüz tablolardan biridir. Spordan sonra oluşan ağrılara antrenman yoğunluğu, yanlış çalışmalar veya kişiye uygun olmayan hareketlerin yapılması, bazen de kişilerin kapasitesinin üstünde kendilerini zorlaması neden olabilmektedir. Fizyoterapist ilk önce kişilerin şikayetlerini dinler ve yaptığı değerlendirmeler neticesinde kişiye özel belirlediği fizik tedavi uygulamaları ile ağrıyı geçirir. Daha sonrasında antrenörü ile birlikte kişinin antrenman takibini yaparak bu ağrıların hangi sorundan kaynaklı olduğunu saptar ve buna yönelik önlemler alır. Aslında bu basamak çok önemlidir çünkü bu ağrılar nedeni ile kişiler bazen spordan bir süreliğine veya tamamen uzaklaşmaktadırlar. Bu ağrıların oluştuğu dönemde kişilerin spor salonunda fizyoterapiye gelmesi kişilerin spor salonundan uzaklaşmamasını sağlayacaktır.


Son olarak toparlayacak olursak; fizyoterapistler hayatın her alanında, tüm meslek gruplarındaki kişilerin daha sağlıklı ve huzurlu yaşamalarını, mesleklerini daha rahat icra etmelerini ve gelişmelerini sağlayan sihirli ellerdir. Birçok çalışma alanında fizyoterapistlere ihtiyaç olduğu gibi spor salonlarında da fizyoterapistlere ihtiyaç vardır.GENES Fzt. Erdem Bulut

LifeOn Concept16 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

SPORDA YÜK YÖNETİMİ

Atletik yaralanmalar çeşitli spor dallarında yaygın olarak görülmektedir. Yaralanmalar, sporcu performans da düşüşlere, kuruluşlar için mali yüklere ve potansiyel olarak uzun vadeli sağlık sorunların