Ara
  • LIFEON BLOG

GECE KRAMPLARI

En son güncellendiği tarih: Haz 3


Geceleri bacak krampları sizi uyandırabilir, tekrar uykuya dalmanızı zorlaştırabilir ve bütün gece ağrılı hissetmenize neden olabilir.

Kramp, bacak kaslarınızın ani, istemsiz ve yoğun bir şekilde kasılmasıyla meydana gelen acı verici hatta bazen acıdan çığlık atmanıza sebep olan genellikle zararsız kas ağrılarıdır. Bu kas ağrıları ciddi derecede rahatsız edici, acı verici hatta dayanılmaz olabilir. Kramp geçtikten sonra bölgedeki kaslarınız saatlerce ağrıyabilir. Geceleri bacak krampları yaşamak da oldukça yaygındır.


Amerikan Aile Hekimliği'ndeki bir rapora göre, yetişkinlerin % 60'ı ve çocukların % 7'si geceleri bacak krampları yaşamakta. Hatta yaşanılan tüm bacak kramplarının % 75'i geceleri oluyor. Gece bacak krampları en sık bacağın arkasında ayak bileğinden dize kadar uzanan gastrocnemius kasını (baldır kasını) etkiler. Bununla birlikte, uyluğun önündeki (kuadriseps) ve uyluğun arkasındaki (hamstringler) kasları da etkilenebilir. Geceleri yaşanılan bacak kramplarına neyin sebep olduğu tam olarak bilinmiyor.


Bununla birlikte, riskini artırabileceği bilinen faktörler var. Örneğin gece bacak krampları ayak pozisyonuyla ilişkili olabilir. Genellikle yatar pozisyondayken ayak parmaklarımızın karşıyı gösterdiği pozisyonda uyuruz, bu pozisyon plantar fleksiyon denen bir pozisyondur.
Bu ayak pozisyonu baldır kaslarını kısaltır ve onları kramplara karşı daha duyarlı hale getirir.Geceleri bacak kramplarının olası nedenleri ve bir kişiyi bu krampları yaşamaya daha yatkın hale getiren risk faktörleri vardır.


Kas yorgunluğu

Kasları uzun süre çok yoğun çalıştırma gibi aşırı efor, bazı kişilerin günün ilerleyen saatlerinde daha fazla kramp yaşamasına neden olabilir. Sporcular normal seviyelerden daha yüksek antrenman yaptıktan sonra bacak kramplarına yakalanma olasılıkları daha yüksektir. Pek çok işte yaygın olan gün içinde uzun süre ayakta durmak da kasları yorabilir. Kaslar gün içinde yorulur ve gecenin ilerleyen saatlerinde kramp oluşma olasılığı daha artar.


Sedanter yaşam tarzı

Düzgün çalışması için kasların düzenli olarak gerilmesi gerekir. Uzun süre oturmak bacak kaslarını kramplara karşı daha duyarlı hale getirebilir. Masa başında çalışırken olduğu gibi uzun bir süre oturmakta kasların zamanla kısalmasına neden olabilir. Kişinin uzun bir süre kaslarını germediğinde ortaya çıkan bu fiziksel hareketsizlik, genellikle geceleri yatakta kramp oluşma riskini ortaya çıkabilir. Kaslarını germeyen veya düzenli egzersiz yapmayan biri, geceleri bacak krampları riski altında olabilir. Fiziksel olarak daha az aktif olan kişilerde kaslar daha kısa olabilir ve bu da kramp veya spazm riskini artırabilir.


Tendonların kısalması

Kasları ve kemikleri birbirine bağlayan tendonlar zamanla doğal olarak kısalır. Bu olay, kaslarda kramplara yol açabilir. Bu nedenle yaşlılarda gece bacak krampı yaşanma riski daha fazladır


Hamilelik

Hamilelik sırasında vücuttaki artan beslenme talepleri veya hormon değişiklikler gece yaşanan bacak kramplarına neden olabilir.

Gece yaşanan kas krampları birçok ilacın yan etkisi olarak ortaya çıkabilir veya bazı kronik hastalık durumları da kişiyi kronik bacak krampları için risk altına sokabilir.

Geceleri bacak krampları aşırı derecede ağrılı olabilir, ancak genellikle ciddi değildirler. Bunları yaşayan çoğu insanın tıbbi tedaviye ihtiyacı yoktur.


Kramp giren bölgeye masaj yapmak, etkilenen kası ovalamak gevşemeye yardımcı olabilir. Bir veya iki el yardımıyla kası nazikçe yoğurmak ve gevşetmek ağrıyı azalmaya yardımcı olabilir.


Kası uzatmak. Kramp baldırınızda ise bacağınızı düzeltin. Ayağınızı, size bakacak şekilde kaldırarak ve ayak parmaklarınız size doğru bakacak şekilde çekerek esnetin.

Bol su içmek, Sıvılar, besinlerin ve atığın kaslara ve kaslardan taşınmasına yardımcı olur. Gün boyunca sıvı, özellikle su içmek, kasların iyi çalışmasını sağlayarak krampları önlemeye yardımcı olabilir.

Bacaklarını uyumadan önce esnet. Yatmadan önce baldırlarınızı ve hamstringlerinizi germek, gece bacak kramplarının sıklığını ve şiddetini azaltabilir.(Görsel 2)

Destekleyici ayakkabı seçin. Kötü ayakkabılar, özellikle düz taban bir ayağınız varsa, ayaklarınızdaki ve bacaklarınızdaki sinirler ve kaslarla ilgili sorunları ağırlaştırabilir.

Hafif egzersiz.Bazı insanlar günün sonunda hafif egzersizler yaptıklarında o kadar çok kramp yaşamadıklarını hissederler. Bu, yürümek veya yatmadan önce sabit bir bisikletle birkaç dakika geçirmek gibi aktiviteleri içerebilir.
GENES Fzt. SİMGE AKYÜZ

LifeOn Concept4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

SPORDA YÜK YÖNETİMİ

Atletik yaralanmalar çeşitli spor dallarında yaygın olarak görülmektedir. Yaralanmalar, sporcu performans da düşüşlere, kuruluşlar için mali yüklere ve potansiyel olarak uzun vadeli sağlık sorunların