Ara
  • LIFEON BLOG

YOGATarihi 5 bin yıl öncesine dayanan yoga: vücut- zihin- ruhun birleşimi anlamına gelmektedir.Egzersiz olarak yoganın faydaları:


  • Düşük kas ve bağ yaralanması,

  • Kontrollü nefes ile enerjik hissetme,

  • Yarış halinde olmadan süreç odaklı,

  • Kişisel farkındalığı artırır.


Pozda ne kadar kalınmalıdır?


Bu durum amacımıza, kabiliyetimize ve vücut tipimize göre değişir. Eğer spor yoga sonrasındaki fiziksel aktiviteye hazırlık olarak yapılacaksa daha kısa zamanlı ve genel ısınma odaklı yapılır. Eğer gevşemek, canlanmak ve meditasyon için yapılacaksa daha yavaş akışta, ince detaylarda zihinsel odağı artırarak, uzun süreli ve derin pozlar tercih edilir.Nefesin önemi nedir?


Rahatlamak ve hareketlere odaklanmak için önemlidir. Nefes, her pozda ritmik bir şekilde içeri ve dışarı hareket sağlar. İçinizden sayarak daha rahat, pürüzsüz, farkında ve ritmik nefes alışverişi yapabilirsiniz.
Ağrı hissediyorsak ne yapmalıyız?

Durun! Yavaşça pozdan çıkın ve dinlenme pozisyonuna geçin. Yogada hareketler konfor alanının sınırında ve ağrısız olmalıdır.

Rahat bir nefes yogaya açık kapı oluşturur. Doğru solunum vücuttaki fiziksel gerginliği azaltır. Nefes almadaki engeli aşmamızla kendimizi daha canlı hissederiz.


En verimli solunum, yavaş ve tam nefes vermeyle başlar.


Süngerimsi yapıdaki akciğerlerimizde her zaman bir miktar hava kalır. Amacımız bunu en aza indirerek içeri giren temiz havayı artırmaktır.

  • Diyafram Solunumu

Nefes aldığımızda akciğerin tabanı hava ile dolar ve diyaframı aşağı bastırarak abdominal bölgeyi şişirerek abdominal bölgede ve oradaki organlarda masaj etkisi yapar.

  • Intercostal Solunum

Kaburgaların yükselmesiyle göğüs kafesi genişletilerek solunum sağlanır. Akciğerin orta kısmının dolduğu bir nefes formudur. Abdominal nefese göre daha az hava daha fazla eforla alınır. Atletik solunumdur. Abdominal solunumla birlikte yapıldığında çok daha doyurucu bir solunum gerçekleşir.

  • Clavicular Solunum

Köprücük kemiği ve omuzların yukarı hareketi ile gerçekleşir. Akciğerlerin sadece üst kısmı temiz hava ile buluşur. Verimi en az olan solunumdur.


Meditasyon ve Yoga İlişkisi


Rahatlama(relaxation), meditasyonun bir ürünü olmakla birlikte birçok farklı türde olabilir. Yürüyüş yapmak, duş almak, kitap okumak bazı çeşitleridir.


Meditasyon, başlangıçta aktif bir kişi yönlendirmesiyle gerçekleştirilebilir. Eğitmenin gittikçe vurgusu azalan sözleri yerini müziğe aktarırken kendimize odaklanırız. Hem zihinsel hem bedensel rahatlama sağlar. 10-15 dakika yeterlidir. Pratik yaptıkça süresi artabilir.


Düşünme: Süreç esnasında enerji tüketen bir durumdur. Düşünmenin fazlası zihni yorar. Düzenli meditasyonla düşünceden bağımsız farkındalık gerçekleşir.


Konsantrasyon: Meditasyon, konsantrasyonla başlar. Konsantrasyonun ilk aşamasından sonra düşünce aktivitesi azalmaya başlarken farkındalık artmaya başlar.Bu şekilde pozlarda daha aktif kalabiliriz.

Genes Fzt. Berfin ÖZTÜRK

LifeOn Concept
15 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang