Ara
  • LIFEON BLOG

BALE


Bale vücudun bütün ağırlığının parmak uçlarına verildiği; müzik, duygu, hikaye, koreografi, dekor gibi sahne faktörlerini de içine alan geniş bir dans çeşididir. Dünyanın en eski danslarından biri olarak kabul edilen bale disiplinli bir çalışmadan aynı zamanda sabırlı olmaktan geçer. Klasik diyebileceğimiz müzikler eşliğinde yapılır. Bale, İtalyanca “dans” anlamı olan “balletto” kelimesinden geliyor. Buradan anlayacağımız üzere bale İtalya’da doğmuştur. Tarihi boyunca zenginlik ve asalet göstergesi olarak kullanılmıştır.


Bale’nin yaşı olur mu?

Görüşler ne kadar erken yaşta başlanılırsa balenin öğrenilmesinin o kadar çabuk olacağı yönünde. Önerilen 3-11 yaş arası ama bu bir sınırlama değil. Bu yaşlar sonrasında da baleye başlayan bireylerde ilerleme kat etmek mümkün. Siz de geç kaldığını düşünenlerdenseniz bu doğru değil çünkü yetişkinlere özel eğitimlere katılabilirsiniz.


Peki bize ne kazandırır?

Omurilik yapısına oldukça faydası var. Bale yapan kişiler duruşlarını günlük yaşantılarına yansıtır. Bu da esnek bir vücut yapısını oluşturur, yanlış duruşu düzeltir ve kişinin dik durmasını sağlar. Vücudumuzu daha iyi tanımamıza yardımcı olur. Müzikle uyum içinde yapılması müzik kulağının gelişmesine katkıda bulunur. Adımlarının belirli bir düzen ve ölçü içerisinde öğrenilmesi denge ve koordinasyonunu geliştirir.


Klasik bale

15. yüzyılda İtalya’da doğmuş ve soyluların eğlence aracı olarak kabul edilmiştir. Bale çeşitleri arasında en önemlisidir. Kraliyete ait bir dans türü olarak kabul edilir.


Modern Bale

Bale çeşitleri arasında yer alan modern bale için klasik baleye karşı olarak ortaya çıkan modern dansın kökenidir diyebiliriz. Modern balede amaç duygusal ya da düşünsel düzeyde iletişim kurmaktır. Beğenilmek için değil anlaşılmak için yapılmıştır.

Rus Balesi

Rusya şüphesiz ki balenin en çok geliştirildiği ülkedir. Balenin büyük bir sanat olması ve tüm dünyada yayılması bale çeşitleri içinde Rus balesi sayesinde olmuştur.


Türkiye’de Bale ve Geleceği

Maalesef ülkemizde henüz yeteri kadar gelişmeme sebeplerinden biri olarak toplumda diğer branşlara duyulan ilginin daha fazla olmasını gösterebiliriz. Yapılması gereken çocukları ilgi duyduğu alanda desteklemek ya da kendi alanını bulmasına yardım etmektir. Yaptığımız yanlış ise onları popülerliği daha fazla olan ya da kendi sevdiğimiz branşlara yönlendirmek. Bir diğer sebeplerinden birinin ise yakıştıramamak olduğunu düşünüyorum. Pek çok kişi yeteri kadar zarif ya da zayıf olmadığı kanısına varıyor. Bana sorarsanız dışarıdan nasıl göründüğüne değil içeriden nasıl göründüğüne ve yaşattığı hisse odaklanmalıyız.Bu sayede bale ve diğer geri planda kalmış alanlara da şans tanıyabiliriz.

GENES Fzt. Belinay TOKATLI

LifeOn Concept1 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang