Ara
  • LIFEON BLOG

DOMS NEDİR?

En son güncellendiği tarih: Haz 3

Hiç yoğun bir egzersizin ertesi sabahı uyandığınızda kaslarınızın ağrıdığını hissettiniz mi?

Bir çok kişinin çokça tecrübe ettiği bu ağrının nedeni nedir peki?

Eğer böyle bir durum tecrübe ettiyseniz sakın endişelenmeyin. Bu ağrıya DOMS ismi verilir. İngilizce açılımıyla ‘delayed onset of muscle soreness’ yani gecikmiş kas ağrısı. Bu ağrılar vücudun yoğun antrenmanlara verdiği normal bir tepkidir. Egzersiz yaptığımızda kas kasılmaları ile beraber kas liflerinde minik yırtıklar oluşuyor. Merak etmeyin, bu yırtıklar iyi yönlü. Vücut bu mikro yırtıkları iyileştirmek için iyi huylu inflamasyon oluşturur. Ardından kas kütlelerinde artışlar yaşanır. Yani kaslarınız bu yeni düzene adapte oluyor. Bu sebeple antrenman sonrası ağrı hisedebiliriz.


Peki ne kadar sürüyor bu ağrılar?

Doms süresi genellikle antremandan sonra 24-72 saat arasında sürer. Gecikmiş kas ağrıları normaldir. Bir sakatlanmayı ifade etmez. Eğer 5 günden fazla süren şiddetli ağrınız varsa, işte bu normal olarak adlandırılmaz. En yakın sağlık profesyoneline başvurmanız gerekebilir.


Doms ağrısı yaşamak istemiyorum, diyorsanız;

Antrenman öncesi ısınma, sonrasında da mutlaka soğuma egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin. Eğer antrenman yapmaya bir süre ara verdiyseniz, yoğunluğunuzu yavaş yavaş arttırın. Kendinize fazla yüklenmeyin. Antrenman sonrası soğuk duş, ardından sauna uygulamaları da tercih edebileceğiniz yöntemlerden.

Egzersiz sonrası ağrınızın sizi geliştirdiği gerçeğini artık öğrendiniz!Peki nasıl geçer bu DOMS?

Beslenmeni düzenle!

Antrenman sonrası karbonhidrat ve protein tüketiminin gecikmiş kas ağrısını önemli ölçüde azalttığı son araştırmalarla kanıtlandı. Egzersiz öncesi kafeinli içecek tüketmek ya da egzersiz sonrası maden suyu tüketmek de pozitif etki sağlıyor.

Unutmadan, uyku düzeni de şart!


Bir an önce toparlanmam gerek diyorsanız;

Fizyoterapistinizin uygulayacağı iyileştirici elle tedavi uygulamaları en kesin çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu tedavi foam roller kullanılarak yapılan egzersizlerle desteklenirse ağrılarınızdan kolayca kurtulabilirsiniz. Buradaki amaç dokuların dolaşımı arttırıcı besin değerine hızlıca kavuşmasını sağlamak!

GENES Fzt. HACER ÇAKAN

LifeOn Concept7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

SPORDA YÜK YÖNETİMİ

Atletik yaralanmalar çeşitli spor dallarında yaygın olarak görülmektedir. Yaralanmalar, sporcu performans da düşüşlere, kuruluşlar için mali yüklere ve potansiyel olarak uzun vadeli sağlık sorunların