Ara
  • LIFEON BLOG

YASAL DOPİNG: MÜZİKMüzik, hayatımın her anında olmazsa olmazlarımdandır. Sabah uyandığımda,evden çıkmaya hazırlandığımda, her türlü yolculukta hemen bir liste oluşturur ve tadını çıkarırım. Her duygunun karşılığını buluyoruz. Mutluyken ya da kendimizi kötü hissettiğimizde de müzikle bu duygu durumumuzu destekliyoruz aslında.Motivasyon kaynağı mıdır müzik?

Bu sorunun cevabı için hiç tereddüt etmeden evet diye bağırabilirim. Özellikle bahsetmek istediğim olay da spor yaparken müzik dinlemenin bize kattıkları.

Tek başıma spor yaparken kulaklıklarımla adeta bir bütün oluyorum. Yapacağım antrenman türüne göre farklı çalma listeleri hazırlayıp kendimi motive ediyorum ki bu da daha efektif spor yapmamı sağlıyor.Takım antrenmanlarında ya da maç öncesi ısınma süresince de mental olarak hazırlanmamıza yardımcı olduğunu düşünüyorum.Bir süreden sonra takım rutini haline gelen bu durumun beni ve arkadaşlarımı çok daha iyi hissettirdiğini de açıkça görebiliyorum zaten.

Kişisel yorumum dışında yapılan araştırmalar da müzikle beraber yapılan fiziksel aktivite ve egzersizlerin performansı %17 arttırdığı yönünde.Peki taraftarlar için müzik ne ifade eder?

Çoğu spor branşını takip eden biri olarak basketbolda periyotlar arasında,voleybolda sayı alındığında,futbolda gol sevinçlerinde çalan müzikler televizyon karşısında otururken bile beni çok heyecanlandırıyor. Heyecan demişken 2010 senesinde basketbol milli takımımız için söylenen Athena grubunun “On İki Dev Adam” adlı parçası hepimizin tüylerini diken diken etmiştir. Parçayı araştırdığımızda mehter marşıyla aynı ritim yapısında olduğunu ve böylece hem biz taraftarları hem de bir nevi yasal doping etkisiyle sporcuları motive ettiğini görüyoruz.
Etkisi bu kadar açıkken herkesin hem ruhunu dinlendirmek hem de güzel vakit geçirmek için yeni çalma listeleri hazırlamasının güzel bir başlangıç olacağına inanıyorum.Müzik dolu, iyi motive olmuş antrenmanlarda görüşmek üzere.GENES Fzt. DİLARA ALEMDAR

LifeOn Concept
23 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

SPORDA YÜK YÖNETİMİ

Atletik yaralanmalar çeşitli spor dallarında yaygın olarak görülmektedir. Yaralanmalar, sporcu performans da düşüşlere, kuruluşlar için mali yüklere ve potansiyel olarak uzun vadeli sağlık sorunların