Ara
  • LIFEON BLOG

TIRMANIŞTA ENERJİ TASARRUFU

Tırmanışta Enerji Tasarrufu, Efsane Doğru mu?


Tırmanışta çok sık duyduğumuz popüler bir efsane vardır: “Dinlenirken kas aktivasyonu yerine kemikleriniz gibi pasif yapılarla asılmak enerji tasarrufu sağlar.”Peki bu bilgi gerçekten de doğru mudur?

Bu efsanedeki en büyük yanlış, insan vücudunun bir kaya torbası şeklinde düşünülmesidir.Halbuki insan vücudu bu tarz işlev görecek şekilde üretilmemiştir.


Gevşek bir şekilde asılmak,kişiye dinlenme yanılsaması verirken omuzda iskeleti destekleyen dokularda aşırı baskıya, aşınmaya ve yıpranmaya neden olarak dokuların hasar görmesine sebep olabilir.


Enerji tasarrufu gerektirmeyen durumlarda bile birçok tırmanışcı, alışkanlık sebebiyle bu hataya düşebilmekte, sonucunda da “yanlış kullanıma bağlı” yaralanmalar oluşabilmektedir. Sporcular için oldukça sinsi olan bu yaralanma durumunun getirdiği zararlı etkiler, her seviyedeki tırmanışçılarda görülebilmektedir.


Peki tırmanış esnasında hem güç tasarrufu sağlamak hem de yaralanmalardan korunmak için ne yapmalıyız?


Doğru dinlenme pozisyonunun sağlanması; kolu kürek kemiğine ve kürek kemiğini de omurgaya göre en iyi şekilde konumlandırmak, yaralanmaları önlemede en iyi çözüm yoludur.

Omuz ve kolun nötr dinlenme pozisyonu, omuz ekleminin kemik bağlantıları arasında optimum boşluk sağlayarak, tırmanışçının yaralanma riskini de azaltacaktır. Doğru dinlenme postürünün sağlanması ise aktif kas kullanımının sağlanmasından geçer.


Doğru dinlenme postürünü nasıl sağlayabilirim?

Birlikte adım adım ilerleyelim;

Kulaklar omuz hizasında olacak şekilde başı geriye, nötrale çekin.

Omuz kuşağı ve kürek kemiği çevresi kasları aktifleştirerek geriye ve aşağı doğru sıkıştırın.Fakat tamamen sıkıştırmamaya özen gösterin.Böylece omuzlar hem kalça hem de kulaklar ile dikeyde hizalanır.

Önemli olan doğru paternlerin vücuda yerleştirilmesidir. Bu nedenle tırmanış öncesinde doğru postür olabildiğince çok çalışılmalıdır.


Tırmanış duvarı öncesi yerde yapılan doğru asılma postürü simülasyonları, tırmanış öncesinde kolaylık açısından çalışılabilir.


Yerde dinlenme postürü çalışmak için;

Yüz üstü, kollar baş üzerinde ve avuç içleri yerde olacak şekilde pozisyonlanın.

Omuzları, kürek kemikleri yukarı yönde, kulaklara doğru çekerek eller ile olabildiğince uzağa uzanın. Bu esnada avuç içleriniz yer ile temasını kesmemeli.


Temas korunurken, dirsekler tavana doğru döndürerek, üst kolları dışa döndürerek götürün. Kollardaki pozisyon korunurken, kürek kemiklerinizi yavaşça eklem hareket açıklığınızın izin verdiği ölçüde aşağı indirmeye çalışın.


Sonrasında avuç içleri yere bakacak şekilde eller yumruk yapılarak, dirsek düzgünlüğü de korunarak ellerinizi yerden kaldırmaya çalışın.Finalinde ulaştığınız bu pozisyon sizin “doğru asılma” pozisyonunuzdur.

Bu pozisyonda hafif olarak kaslarınızın kasıldığını hissedecek, omuz ve kürek kemiği çevresi kaslarınızın aktif olmasından kaynaklı sanki bir tenis topunu koltuk altınızda tutuyor ya da sıkıştırıyor gibi bir hissiyata sahip olacaksınız.


Bu şekilde ulaştığınız optimal omuz duruşu, kasılmayan yapılarınızdaki stresi azaltmaya ve kasılabilen yapılarınızın en fonksiyonel pozisyona ulaşmalarını sağlayarak, omuz, dirsek ve elde meydana gelebilecek yaralanmaların da önlenmesini sağlayacaktır.


Güçlü ve sağlıklı kalın, ağrısız tırmanışlar dilerim!


GENES Fzt. NERMİN DİLRUBA TİTİZ

LifeOn Concept

80 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang