Ara
  • LIFEON BLOG

SKOLYOZDA SCHROTH NEDİR?


Bu ayki blogumuzda skolyoz tedavisinde kullanılan bir rehabilitasyon programından bahsedeceğim. Tabi biraz da bu konuyla ilgili deneyimlerimden.

Katharina Schroth tarafından geliştirilen bu yöntem 3 boyutlu, bozulmuş vücut kompozisyonunu her açıdan düzeltmeyi hedeflemektedir.Fizyoterapist bu uygulamada hem sözel hem işitsel hem de eliyle uyarılar vererek kişiyi destekler.

Peki diğer skolyoz tedavilerinde farkı nedir?

Diğer skolyoz tedavilerinin aksine solunuma büyük önem veren ve kişiye özgü egzersiz programına solunum tekniklerinin de kullanıldığı egzersizler ekleyen bir program aslında schroth.


Ekipmana ihtiyaç var mıdır?

Skolyozun 3 boyutlu bir deformite olduğunu düşünürsek 3 boyutlu düzeltmelere ihtiyacımız var demektir. Egzersiz barları, aynalar, ağırlık aktarımını destekleyecek yükseltiler daha kaliteli ve kontrollü egzersizler için yardımcımız olmaktadır.


Skolyoz tedavisindeki hatalar nelerdir?

En çok yapılan hata vücudu bütünüyle düşünüp kompansasyonları önlemek yerine direkt eğriliğin tam tersi yönünde yapılanların tam bir düzeltme sağlayacağını düşünmektir.


Vücudumuzun ipe dizili boncuklardan oluştuğunu düşünürsek boncukların düz bir hatta olması için ne yapmamız gerekir? Tabiki iki ucundan çekmek. Schroth egzersizi yaparken de mantık böyledir . Eğriliğin konkav tarafına nefes alırken ayak tabanlarımız yere tam temas halinde olmalı ve sanki başımızın üstünden bir ip çekiyormuşcasına omurgamızı uzatmalıyız. Basitçe anlatmak gerekirse tedavi temeli buna dayanmaktadır.


Bu teknik her yaştaki bireylere uygulanabilir, eğriliğin yönüne göre asimetrik duruşu düzeltecek oturma yöntemleri kişiye öğretilir. Daha kolay anlaşılması için fotoğraflar veya videolar üzerinden anlatılabilir.


Herkese keyifli okumalar ve düzgün postürler!


GENES Fzt. Dilara Alemdar

LifeOn Concept4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang