Ara
  • LIFEON BLOG

RENKLER VE İNSANKimi zaman aşkın, kimi zaman mutluluğun, kimi zaman ise korkunun içerisinde barındığı renkler, size çok şey ifade edebilirler. Renkleri insan gözüyle algılamaktan ve çağrışımlarından biraz bahsedelim.

İlginçtir ki renklerin algılanması, psikolojimiz üzerinde oldukça etkili olabilmesine rağmen aynı tonlara baktığını ve algıladığını düşündüğümüz bir hayvan için hiçbir şey ifade etmeyebilirler. Çünkü renkleri düşündüğümüz kadarıyla “aynı” algılamak için, öncelikle bir ışık kaynağından çıkan ışığın/ışınların bir nesne üzerine çarparak yansıması ve bu yansıyan ışıkların farklı dalga boyuna göre gözde oluşturduğu etkinin beyin tarafından kavranması gerekir. Yani renkler gözle görmekle kalamaz, bilinç yoluyla hayat bulurlar.


Renkler ana, ara ve nötr renkler olmak üzere üç gruba ayrılırlar.

Ana renkler; kırmızı, sarı ve maviden oluşur. Ana renklerin özelliği, saf halde bulunmaları ve başka renklerin karışımı ile elde edilememeleridir.

Ara renkler ise Ana renklerin ikili olarak birleşmeleri ile meydana gelen yeni renklerdir. Bu grup; turuncu, yeşil ve mordan oluşur. Bu renkler başka renklerin birleşimi sonucunda oluşmalarına rağmen saflıklarını korurlar.

Nötr renkler ise siyah, beyaz ve gridir. Nötr renkler gerçekte renk olmamaları sebebiyle insan psikolojisi üzerinde de kesin etkiler meydana getirememektedir. Buna rağmen nötr renkler; dinlendirici, doyurucu, manalı ve olgun etkiler yansıtır.


Renkleri sıcak ve soğuk olarak da iki gruba ayırabiliriz.

Sıcak renkler; kırmızı, sarı, turuncu renkleridir. Bunlar harekete geçiren, ateş rengi oldukları için bu şekilde adlandırılmıştır.

Soğuk renkler ise mavi, yeşil, mordur ve suyu çağrıştırdıkları için söndüren, soğuk etkiye sahiptirler.


Sıkıcı kısmı geçtiğimize göre renklerin çağrışımlarına gelebiliriz.


Kırmızı

Kırmızı sıcak renk grubunda yer alan ana renklerden biridir. Hareketli, coşkun, heyecanlandırıcı ve tahrik edici bir renktir. Büyük bir enerjiye sahip olmaktan kaynaklı karşı konulmaz bir güç etkisi yaratmaktadır. Kendisini zorla kabul ettirir ve huzursuzluk verir. Güçlü etkisinden dolayı ilgi odağı olur ve istesek de istemesek de bakışlarımızı üzerine çeker.


Sarı

Ana renk grubunda bulunan ikinci renktir. Uçarı bir renk olması bakımından çok sevilir. Çılgınca duyguların simgesi olarak nitelenebilir. Renkler içinde en neşelisidir diyebiliriz. Sarının yansıttığı gençlik ve canlılık ifadesi çok güçlüdür. Açık tonlarda olan sarı rengin bu özellikleri daha çok belirgin hale gelir. Sarı renk kendisini seven insanlara bilgi ve bilgeliği ulaştırır.
Mavi

Ana renk grubunda bulunan tek soğuk renk mavidir. Mavinin tonları açıldıkça uzaklığı ve sonsuzluğu temsil eder. Koyulaştıkça da çekici etkiler gösterir. Mavi, insanlar üzerinde, temizlik, rahatlık, sükûnet ve dinlendirici etki yaratır. Mavi korumayı sembolize eder, beyaz ile karıştırılarak kullanıldığında yatıştırıcı ve güven veren bir his verir.


Mor

Mor, ara renkler içinde mat, soğuk bir görünüme sahiptir. Mor; asilliği, kendine güvenmeyi, özerkliği, tek vücut olmayı simgeler.


Turuncu

Turuncu rengi meydana getiren sıcak kırmızı ve sıcak sarı renklerdir. İnsanı ısıtan bir enerjiye sahiptir. Yoğun enerji ve sıcaklığa sahip olan kırmızı renge sarının ilavesi ile bu enerji daha da kuvvetlenerek yansımıştır. Sıcak renkler grubunda olan bu renk, kırmızı kadar dinamik ve yüksek titreşime sahip değildir. Güneşi, parlaklığı ve rahatlığı duyumsatır. Kırmızı renk gibi uzun süre seyredilemeyen bir renktir.


Yeşil

Yeşil, kendisini oluşturan mavi ve sarının etkilerini taşımaz. Yeşil; temiz bir doğayı, kırları ve ferahlığın çağrışımlarını uyandırır. Tüm renklerin en sakin, sessiz ve hareketsizidir.

Doğada sıkça bulunan bir renk olması nedeniyle insanlarda huzur ve sakinlik etkisi yaratır.Siyah

İnsanoğlu üzerinde her zaman korku yaratan bilinmezlik ve karanlık, sonu belli olmayan karanlıkların verdiği çelişki, siyahta da görünür. Bu nedenle siyahta korku, panik ve fenalıkların izleri hissedilebilir. Siyahta sonu olmayan bir yolculuğun etkisi ve ölümün çağrışımı her zaman duyumsanır. Bu sebeple keder, matem, sıkıntı ve üzüntü rengidir. Ölülerin ardından en çok giyilen renk, ölümün verdiği acıyı en iyi şekilde yansıtan, kendine özgü ciddiyet ve ağırbaşlılık kazandıran siyahtır.Beyaz

Geniş beyaz yüzeyler serin ve soğuk etkiler verir. Bu nedenle beyaz soğuk renkler grubundan sayılır. Beyaz renkte neşe ve sevinç öncesi sessizlik bulunur. Toplum görüşünde ise beyaz; masumiyet, temizlik, asaleti temsil eder. Beyazın olumsuz etkileri; parlak olması sebebiyle gözü çok çabuk rahatsız eder, teslimiyet ve yenilginin sembolüdür. İnsanlık tarihinde ve günümüzde dahil savaş alanlarında beyaz bayrak teslim olma ve pes etme ifadesidir.Gri

Gri; ne yukarıda ne aşağıdadır. Kendisini oluşturan renkler olan siyah ve beyazın özelliklerini pek taşımamaktadır. Siyahın huzursuz edici koyuluğunu taşımadığı gibi, beyazın göz kamaştırıcı parlaklığını da taşımaz. Ama bu iki özelliğinde orta yolunu bularak tatlı bir orta ton oluşturur. Gri renk; olgun, dikkatli, huzurlu bir karakteri temsil eder. Bu nedenle hareketsiz, tarafsız, durgun bir renk olarak kabul görür. Aynı zamanda gride, saf bir masumiyet ve gizli bir ümitsizlik hissedilir.GENES Fzt. Şafak Özsönmez

LifeOn Concept5 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang