Ara
  • LIFEON BLOG

Mevsim Geçişlerinin Yapılan Egzersizlere EtkileriYapılan egzersizler ile beraber vücudumuzda bazı değişiklikler meydana gelir.Bu başlıkta anlatmak istediğim ise yapılan spor etkinliklerinin ve egzersizlerin mevsim geçişlerinde nelere neden olabileceği yönünde olacaktır.


Yapılan araştırmalar sonucu mevsim geçişleri döneminde özellikle kış dönemlerinden ilkbahar ve yaz dönemlerine geçiş zamanlarında vücudumuzda kas romatizması görülmekte olduğu sonucuna erişilmiştir.

Peki nedir bu kas romatizması?


Kas romatizması(Fibromiyalji):

Kas iskelet sisteminin romatizmal bir rahatsızlığıdır.Bu ise genel itibari ile vücutta yayılan bir ağrı semptomudur.Bunun yanı sıra farklı etkilere de neden olabilmektedir.


Katılık:

Uzun bir süre aynı pozisyonda kaldıktan sonra tutulma gibi olayların gerçekleşmesi görülebilir.

Aşırı hassasiyet:

Ağrıya karşı duyarının artması sonucunda kişinin ağrı eşiğinin düşüşü ile normalde hissedilmeyen ağrı semptomlarının yoğun olarak hissedilmesi durumu ile karşılaşılabilir.

Bunun yanı sıra kişilerde; yorgunluk,uyku problemleri,kronik baş ağrısı,depresyon gibi etkileri görülebilir.


Fibromiyalji(kas romatizması) genel itibari ile bu aylarda daha fazla görülmesinin nedenleri ise mevsim geçişleri sırasında hormonal değişikliklerin artması,hava durumlarında ani değişimle basınç faktörünün anlık değişimleri sonucunda vücudumuzun etkilenmesi ile meydana gelir.


Peki bu dönemlerde nasıl egzersizler yapmalıyız?


Yapılan araştırmalar sonucunda ve gözlemlerde insanların bu dönemlerde egzersiz anlamında çok yoğun egzersiz yapmak istedikleri ve sonucunda boyle kas ağrıları ile karşılaştığı saptanmıştır.Bunun yerine yoğun egzersizlerden kaçınıp,tempolu ve düzenli egzerlere yönelmemiz gerekmektedir.


Bununla beraber dönem içinde yaşanılan ağrılara kayıtsız kalmamalı ve gereken müdahaleyi yapmamız gerekmektedir.Bunlar;sıcak ajanları,doku masajları,kaslarda germe egzersizleri,manipülasyon yöntemleridir.Bu tedavi yöntemleri ile birlikte düzenli tempolarda kardiyovasküler kondisyon egzersizleri,düşük yoğunlukta yapılan yürüyüşler de tedavinin bir parçasıdır.
Sonuç olarak mevsim geçişleri dönemlerinde,vücudumuzda meydana gelebilecek bazı romatizmal rahatsızlıklar meydana gelebilir. Çözümleri yapılan sporlarla, egzersizlerle ve fizik tedavi uygulamaları ile ortadan kaldırılabilir.

Dikkat etmemiz gereken hangi zamanlarda nasıl egzersiz yapmamız gerektiğidir.


Mottomuz: Her Mevsim Spor…


GENES Fzt. Furkan KURUCU

LifeOn Concept3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang