Ara
  • LIFEON BLOG

FİZYOTERAPİST GÖZÜNDEN BİR BOKSÖRÜN EGZERSİZ İHTİYACI

En son güncellendiği tarih: Haz 8


Fizyoterapist Gözünden Bir Boksörün Egzersiz İhtiyaçları


Onca spor arasından neden boks diye sorarlar boksöre ?

Kendi tecrübelerimden edindiğim birkaç maddeyle bu soruya cevap vermek istiyorum.


1.Yavaşlamaya tahammülü olmayanlar ve zihni dağınık olanlar için


Boks durmaya, yavaşlamaya ve sıkılmaya vakit bulamadığın, sürekli uyanık olduğun, eğlenceli bir dövüş sporudur. Beyninizi sürekli yoklamak zorundasınız.

Her daim açık bir zihin gerektiren sporlardandır. Dağınık zihninizi nasıl toparlayacağınızı öğrenirsiniz. Her hatanın bir yumruğa sebep olduğu boksta odaklanmak en önemli şey.

Anda kal, ayakta kal!2.Stresli yoğun geçen günlerde yenilenmek için

Çok stresli hissettiğiniz ve spordan kaçmak istediğiniz günler oluyordur. Antrenman boyunca tüm stresinizi, gereksiz enerjinizi, olumsuzlukları bünyenizden atıyorsunuz ve antrenmandan yorgun ama güçlü bir insan olarak çıkıyorsunuz.

Torbayı dövmeyen beynini döver!
3.Çok zayıf ve kuvvetsiz hissediyorum diyenler için

Boksa başlamak için kuvvete ihtiyacın yok. Havlu atmadığın sürece müthiş bir kuvvet, denge ve hıza sahip olacaksın. Ne yaşta olursan ol cinsiyetin ne olursa olsun bu sporun etkisi hayatının her yerinde karşına çıkacaktır. Birde demedi deme bir sonraki antrenman gününü iple çekip o güne kadar uyurken bile kendini duvar yumruklarken bulabilirsin. ☺

Haydi! İçindeki boksörü dışarı çıkar.Peki boksta daha iyi yumruklar atmak için neler yapılabilir?

Boksta yumruğu, ellerin aksine tüm vücutla atarsın. Kuvvet gerektiren bir spor olsa da boksta öncelik esneklik ve mobilitedir. Sertleşmiş ve gergin kaslar, eklemin normal hareket açıklığını sınırlar; kasılma ve gevşeme , performans ve kasın fonksiyonelliğini azaltır. Esnekliğin azalmasının, kas ve eklem ağrılarının oluşmasında öncü olduğu kabul edilir. Bununla beraber

kısa ve gergin kaslar, kuvvet ve güç kaybına neden olur. Esneklik ve mobilite kastaki yaralanmaları azaltır ve tekniğinizi iyi hale getirir.

Size bu konuda yardımcı olacak birkaç egzersiz paylaşacağım.

kısa ve gergin kaslar, kuvvet ve güç kaybına neden olur. Esneklik ve mobilite kastaki yaralanmaları azaltır ve tekniğinizi iyi hale getirir.

Size bu konuda yardımcı olacak birkaç egzersiz paylaşacağım.Hızlı ol,ayağa kalkmak için sadece 10 saniyen var. 1,2,3,4,5…10 ve NAKAVT.


Lateral fleksiyon germe(yan gövde kaslarını germe)

  • world's greatest stretch

harekete şövalye poziyonunda eller omuz altında ve ayak yanında başlanır.Arkadaki bacak uzun pozisyonunu bozmadan kol yana doğru açılır.
  • Boyun germe

başın yanından tutulur baş sağ tarafa çekilirken sol omuzunu aşağıya doğru bastır.Bel ve kalça germe

Sırt üstü yatılır, kollar yana doğru açılır bir ayağın diğer dizinin üstüne resimdeki gibi gelir daha sonra diğer bacağa destek vererek mata ittirilir.

Aşağıya bakan köpek pozisyonunda arka bacak germe

Ellerinizle mata tırmanıp gövdenizi V şekline getirin buradayken topukların mata temas etmesi önemli daha sonra dizlerini bükün ve tekrar düzeltmeye çalışın.
GENES Fzt. ŞEYMA AYDOS

LifeOn Concept

84 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang