Ara
  • LIFEON BLOG

EN FAZLA NE KADAR YAPABİLİRSİN?Hepimizin daha önce en az bir defa arkadaşlarımızla ya da herhangi biriyle ‘’senden daha fazla şınav çekerim’’, ‘’daha uzun süre plank’ta dururum’’ gibi iddialara girdiğimiz olmuştur. Eğer spor yaparken böyle rekabetleri seviyorsanız ve maksimumunuzu zorlamak istiyorsanız, işte bu antrenman tipinde tek rakibiniz KENDİNİZ.CROSSFİT Amerika’da geliştirilen ve neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan genel güç ve kondisyonun ön planda olduğu bir spor branşıdır. Bu branşın içinde birçok antrenman stili bulunur. Bunlardan biri eğer çabuk sıkılan biri değilseniz aynı egzersiz ve roundları tekrar tekrar yaptığınız adeta kendinize ve süreye meydan okuduğunuz AMRAP.AMRAP’in açılımı; “AS MANY REPS OR ROUNDS AS POSSIBLE“dır. Yani yapabileceğin en fazla tekrar ya da turunu yap. Bu sistemde verilen dakika içerisinde belirlenen egzersizin maksimum sayıda yapılması hedeflenir.

İşte size örnek bir AMRAP programı!


7 min amrap:

8 renegade row,

10 kettlebell swings,

5 push up,

15 air squats.Bu antrenmanın bizden istediği şey toplam 7 dakika boyunca hiç dinlenme olmadan istenilen tekrar sayısınca sırasıyla başa dönerek yapabildiğimiz kadar yapmaktır. Farklı kombinasyonlarla çeşitlilik sonsuza kadar arttırılabilir.İlk başlarda sevdiğiniz egzersiz kombinasyonları ile başlayabilirsiniz. Fakat koyduğunuz çıtaları yükseğe taşımak düşündüğünüz kadar kolay değil.

Bu antrenman tipinde güç ve kuvvetin yanında yüksek bir motivasyon gerekir. En sevdiğiniz antrenman kıyafetlerinizi giyin, sizi gaza getiren şarkıları dinleyin ve… AMRAP başlasın!!!


Tekrar sayıları giderek arttığında gözünüzün saatte olacağına eminim. Eğer gerçekten tahmin ettiğinizin üstünde bir performans gösterebilirseniz, süre dolduğundaki mutluluğunuz ve ‘’başardım’’ hissi paha biçilmez olacaktır.

GENES Fzt. MELDA ÇETİN

LifeOn Concept7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

SPORDA YÜK YÖNETİMİ

Atletik yaralanmalar çeşitli spor dallarında yaygın olarak görülmektedir. Yaralanmalar, sporcu performans da düşüşlere, kuruluşlar için mali yüklere ve potansiyel olarak uzun vadeli sağlık sorunların