Ara
  • LIFEON BLOG

EGZERSİZİ MASKELEME(ME)Lİ Mİ?


Bir yılı aşkın süredir tüm dünyanın ortak mücadelesi olan Covid-19 hayatımızı her yönü ile etkisi altına aldı. Günlük yaşamımızda hatta sadece otururken bile maske, eldiven, dezenfektan, kolonya kullanıp hijyen koşullarını en üst seviyede tutmaya çalışıyoruz. Her ne kadar fiziksel aktivite alanlarımız kısıtlanmış gibi gözükse de biz egzersiz için hep bir yol bulduk. Yeri geldi kimsenin olmadığı yeşil alanları tercih ettik yeri geldi evimizi bir spor salonuna dönüştürdük ya da mümkün olduğunca dikkat ederek spor salonlarına gitmeye devam ettik.
Yine de aklınızı birçok soru işareti meşgul etmiştir. Durum böyleyken koşu bandında kendinizi ‘Düzenim bozulmasın spora devam edeyim diye geldim ama şu yandaki adam pozitif midir? Taşıyıcı mıdır? Maskemi taksam mı acaba?’ diye düşünürken yakalayabilirsiniz.
-Peki spor yaparken maske takalım mı?

Bilirkişiler tarafından yapılan bir çalışmada herhangi bir kalp veya solunum sistemi hastalığı bulunmayan kişilerin orta yoğunluklu veya kısa süreli yüksek yoğunluklu aerobik egzersiz sırasında cerrahi ya da N95 maske takmanın virüs transferini önlemede etkili olduğu belirtilirken;Başka bir çalışmada maske ile egzersiz yapan kişilerin:

  • solunum kaslarının daha fazla yorulduğu,

  • aerobik egzersizin aslında anaerobik bir egzersize dönüştüğü,

  • kaslarımıza giden oksijen miktarının azaldığı

  • kalbimize daha çok yük bindiği

  • CO2 seviyesinin artması ile birlikte gelen baş ağrısının yaşandığı, bu durumun anksiyete ve depresyon seviyesini arttırdığı görülmüş.ÖNERİMİZ:

Mevcut düzendeki riskler dahilinde yalnız olarak maskesiz bir şekilde yapılan egzersizler bizim için daha verimli olacaktır.

Açık alanda egzersiz yaparken sosyal mesafeyi korumaya, mümkünse kimsenin olmadığı ama oksijenin bol olduğu mekanlar seçmeye özen gösterin. İnsanlara biraz ara verip güneşi selamlayın, yeşili sevin :)


GENEZ Fzt. SİMGENUR AYDAŞ

LifeOn Concept

74 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang