Ara
  • LIFEON BLOG

BİR KÜÇÜK HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI MESELESİ


Nedir bu hindistan cevizi yağı meselesi ?

Birileri zararlı olabileceğini söylemiş...


Bu yazımı anlamanız için öncelikle size MCT'nin ne olduğundan biraz bahsedeceğim. MCT (orta zincirli trigliseritler) hindistan cevizi yağı gibi yiyeceklerde bulunan yağlardır.MCT sindirilmeden,ince bağırsaktan emilerek karaciğere gider ve karaciğerde iyileştirici etkisi olan keton cisimlerine dönüşürler. Ketonlar daha sonra kas tarafından yakıt olarak kullanılır.

MCT diğer yağlara kıyasla daha kısa zincirli olduklarından daha hızlı metabolize edilirler.Bu nedenle karaciğerde parçalanarak hızla enerjiye dönüştürülür.Yani diğer doymuş yağlar gibi vücutta yağ olarak depolanma eğiliminde değildir.


Faydaları Nelerdir?

  1. Hindistan cevizi yağı, organlar ve karın bölgesindeki yağlar üzerinde oldukça etkilidir.Yapılan araştırmalarda doğru miktarda tüketildiğinde bel çevresinde incelme görülmüştür.

  2. Bağırsak yapısını iyileştirici etkisi vardır.

  3. MCT yağ asitleri hızlıca sindirilir, size anlık mental ve fiziksel iyi bir enerji sağlayabilir.Bu nedenle spor performansınızı artırabilir.

  4. MCT ve kafeinin birlikte tüketimi metabolizmayı hızlandırır.

  5. MCT sindirildiğinde iştahı baskılayabilir.

  6. Ketojenik diyette ketozise girmeyi kolaylaştırarak kilo kaybını destekler.

Ne Kadar Tüketebiliriz?

Hızlıca enerjiye dönüştüğü için spordan önce tüketilebilir.Günde 30 ml yaklaşık 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağını yemeklerinize tatlılarınıza ya da kahvenizin içine katarak tüketebilirsiniz.

  • Hindistan cevizi yağı sağlıklı fakat doymuş bir yağdır bu yüzden fazla kullanıldığında kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir.Miktarı doğru alındığında vücudumuza faydaları vardır.Günlük 30 ml den fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.Yüksek dozda tüketimi gastrointestinal problemlere yol açabilir.

Zehri zehir yapan dozudur!


GENES Dyt. Fzt. Şeyma Aydos

LifeOn Concept
3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

UYKU VE RECOVERY

Yorucu geçen bir iş gününün ya da antrenmanın sonrasında vücudumuzda bazı fizyolojik değişiklikler meydana gelir. Vücut kullandığı enerjiyi geri kazanmak ve biriken yorgunluk faktörlerini dolaşıma kat

SPORCULARDA COVID-19 VE FİZYOTERAPİ İLİŞKİSİ

Covid-19 geçirdiniz mi? Peki spor yaparken hastalık öncesi performansınıza erişemediğinizi fark ediyor musunuz? Bu sorulara cevaplarınız ‘Evet’ ise okumaya devam edin. Corona virüs, tüm dünyayı aynı

SKOLYOZ TARAMA PROGRAMINA PRATİK YAKLAŞIM

Günlük aktivitelerimizde; çanta taşırken, masa başı çalışırken, televizyon izlerken sizce de doğru pozisyonda ve hareket ekseninde miyiz? Aslında farkında olmadan duruş bozukluklarına, vücudun herhang