top of page

KAYROPRAKTİK DANIŞMANLIK

OMURGA SAĞLIĞI

Kayropraktik kas-iskelet sisteminin mekaniksel rahatsızlıklarının tanı, tedavi ve önlemlenmesinde ve bu mekaniksel rahatsızlıkların genel sağlık ve sinir sistemi üzerinde ilgili bir sağlık mesleğidir. Özellikle omurganın mekanik bozukluklarını düzeltmek ve yumuşak doku ve diğer eklem manipülasyon tedavisine önem verir.
Ameliyat gerektirmeyen ve çıkık olmadan normal mekanik hareketliliğini yitirmiş eklemleri manipüle etmek, düzeltmek ve elle uygulanan teknikler üzerine yoğunlaşır. Yurt dışında özellikle bel, boyun, sırt ağrılarında sıklıkla başvurulan kayropraktik vücudu bir bütün olarak ele alır. Zamanla oluşan postür (duruş) bozuklukları ve yanlış oturma biçimleriyle oluşan omurganın mekanik bozukluklarını doğal yapısına kavuşturarak ağrıların geçmesi konusunda yardımcı olur.

Lifeonconcept-92.JPG.jpg

KAYROPRAKTİK DEĞERLENDİRME

Kayropraktiğin temel hedefi, insan omurga sinir sisteminin sorunsuz işlemesini ve bedenin kendini iyileştirme mekanizmasının en mükemmel şekilde çalışmasını ilaçsız ve ameliyatsız sağlamaktır.
Kayropraktik değerlendirme de ortopedik ve nörolojik testlerin yanı sıra omurga biyomekaniği ayrıntılı değerlendirilir. Bazı durumlarda radyolojik ya da mr değerlendirmesi de yapılmaktadır.

KAYROPRAKTİK UYGULAMA

Kayropraktik değerlendirme sonrasında tespit edilen mekanik disfonksiyon bulunan ekleme düzeltici yönde kayropraktik düzeltme yapılır. Bu uygulamalar elle uygulanan manevralar, Kayropraktik özel masası/yatağı ile veya Aktivatör Metod ile kişiye en uygunu olacak şekilde kanıta dayalı olan yöntemlerle yapılmaktadır.

Lifeonconcept-101.JPG.jpg

AKTİVATÖR METOD

Dünya’da geçerliliği kanıtlanmış olan aktivatör metot,  kayropraktik uzmanları tarafından uygulanan ve omurganın biyomekaniğine etki eden kayropraktik yöntemlerden biridir.

 

Özellikle spinal manipülasyon yöntemlerinden hoşlanmayan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Boyun, sırt ve bel ağrılarına çözüm sunan güvenilir bir terapi yöntemidir.

Lifeonconcept-65.JPG.jpg
bottom of page